Get Adobe Flash player
Zapisz się i odbierz!

DARMOWY RAPORT

"10 Najważniejszych Rzeczy, o Których Musisz Wiedzieć Stosując Kolagen"

Pobierz  

DARMOWY

raport

"10 Najważniejszych Rzeczy, o Których Musisz Wiedzieć Stosując Kolagen"

 

Najnowsze Artykuły


selenZainteresowani zdrowym trybem życia i prawidłową dietą bardzo często trafiają na porady mówiące jakich wartości odżywczych należy dostarczyć organizmowi. Nie zawsze jasne jest jednak w jaki sposób pozyskać te substancje. Jednym z takich cennych składników prawidłowej diety jest selen, którego zawartość w codziennym pożywieniu jest niemal zerowa. Spożywanie zalecanej ilości selenu jest więc niemożliwe. Jak zatem rozwiązać ten problem?

Selen jest śladowym pierwiastkiem, jednak charakteryzuje się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Spowalnia procesy starzenia się tkanek i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności. Ponadto wspomaga także usuwanie toksyn z organizmu. Dotyczy to zarówno metali ciężkich, takich jak rtęć, ołów, kadm, czy arsen, jak i związków uwalnianych podczas zakażeń, urazów i stresów. Selen pełni także funkcje ochronną przeciw rakotwórczym działaniom aflotoksyn.

Selen jest szczególnie pożądany u kobiet w okresie menopauzy. Może on bowiem łagodzić uderzenia gorąca i inne związane z nią dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni wcale go nie potrzebują. Selen gromadzony jest w jądrach, a wydalany wraz ze spermą musi być stale uzupełniany.

Zawartość selenu w pożywieniu różni się znacznie w zależności od miejsca zamieszkania. Związane jest to z dużymi różnicami w zawartości selenu w glebie i w wodzie w różnych częściach świata. Gleby w Polsce niestety uważane są za bardzo ubogie w selen.

Śladowe ilości selenu dostarczane są głównie w zbożach, mięsie, jajach, nabiale i skorupiakach. Nie wszystkie pokarmy są jednak dobrym źródłem selenu, ponieważ nie każda postać pierwiastka jest prawidłowo wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Najlepiej wchłanialną postacią selenu jest ten, zawarty w drożdżach. Najbardziej bogatym w selen pokarmem są natomiast algi morskie.

Zalecane dobowe spożycie selenu dla osób dorosłych wynosi 55 mikrogramów. Niestety, normalna dieta zwykle nie jest w stanie dostarczyć wymaganej ilości pierwiastka. Stąd właśnie wynika potrzeba suplementacji, zwłaszcza u osób szczególnie potrzebujących wsparcia selenu. Chodzi tu przede wszystkim o palaczy, mieszkańców terenów ubogich w selen, osoby pozostające na całkowitym żywieniu pozajelitowym, osoby z ciężkim uszkodzeniem funkcji wchłaniania składników pokarmowych.

 


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 3.7/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +2 (from 2 votes)
Selen - skąd go brać i po co?, 3.7 out of 5 based on 6 ratings
Podziel się na:
 • Facebook
 • PDF
 • Wykop
 • Śledzik
 • Anonim:

  Pozdrowienia dla prowadzących stronkę. Bardzo fajna strona. Godna polecenia. Pozdrawiam!

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Zostaw swoją opinię

Fani Kolagenu Colvita